Top
Manikür Nedir, Ne İşe Yarar?

Güzel görünmek ve kendini iyi hissetmek herkesin hakkı! Bu yüzden kişisel bakım, hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir yer tutar. Manikür de bu kişisel bakım ritüellerinin en temel parçalarından biridir. Peki, manikür nedir ve ne işe yarar? İşte bu konuda merak edilenlere verilen en ayrıntılı yanıtlar!

Manikür Nedir?

Oldukça popüler bir uygulama olarak ön plana çıkan manikür nedir? Manikür, el ve tırnak bakımının genel adıdır. Kelime kökeni olarak Latince ‘manus’ (el) ve ‘cura’ (bakım) kelimelerinden türemiştir. Manikür, tırnakların şekillendirilmesi, tırnak etlerinin düzeltilmesi, ellerin nemlendirilmesi ve masaj yapılması işlemlerini içerir. Manikür uygulamaları, hem estetik bir görünüm sağlar hem de ellerin ve tırnakların sağlığını korumaya yardımcı olur.Manikür Nedir, Ne İşe Yarar?

Manikür, antik zamanlardan beri uygulanan bir bakım ritüelidir. Mısır’da Firavunlar döneminde, asiller tırnaklarını henna ile boyayarak sosyal statülerini gösterirlerdi. Çin’de ise Chou Hanedanı döneminde, asilzadeler altın ve gümüş gibi değerli metallerle tırnaklarını süslerdi. Günümüzdeki modern manikür teknikleri ve uygulamaları ise 19. yüzyıl Avrupasında popülerlik kazanmaya başladı.

Manikür Çeşitleri Nelerdir?

Manikür, uygulama şekillerine ve kullanılan malzemelere göre çeşitlilik gösterir. En popüler manikür çeşitleri şunlardır:

Klasik Manikür

El ve tırnakların temel bakımının yapıldığı geleneksel manikür türüdür.

Spa Manikürü

El ve tırnak bakımına ek olarak, derinlemesine bir el masajı, peeling ve maske uygulamaları içerir.

Jel Manikür

Uzun süreli dayanıklılık sunan ve tırnağa jel uygulaması ile yapılan bir türdür.

Shellac Manikür

Hem jel hem de oje tekniklerinin bir kombinasyonu olan, çabuk kuruyan ve uzun süre dayanıklı bir manikür türüdür.

Manikür Nasıl Yapılır?

Profesyonel bir manikür işlemi genellikle aşağıdaki adımları içerir:

  • Temizlik: Eller özel solüsyonlarla temizlenir.
  • Şekillendirme: Tırnaklar istenilen forma göre kesilir ve törpülenir.
  • Tırnak Eti Bakımı: Tırnak etleri yumuşatılır ve özel aletlerle düzeltilir.
  • Nemlendirme: Eller, uygun nemlendirici kremlerle masaj yapılarak nemlendirilir.
  • Polish Uygulama: Tırnaklara baz kat, renk ve üst kat olmak üzere oje sürülür.

Manikür Nedir, Ne İşe Yarar?

Manikürün Faydaları Nelerdir?

Manikürün sağladığı faydalar sadece estetik güzellikle sınırlı değildir. Düzenli manikür, tırnak yatağındaki enfeksiyon riskini azaltır ve tırnak sağlığını destekler. Bakımlı tırnaklar, güzel bir el görünümü sağlar. El masajı, stres atılmasına ve eldeki kan dolaşımının artırılmasına yardımcı olur.

Dalmış Beauty Önerisi; Manikür, hem estetik hem de sağlık açısından önemli faydalar sağlar. Kendinizi şımartmak ve ellerinizin sağlığını korumak için düzenli olarak manikür yaptırmak iyi bir yatırımdır.

Ayrıcalıklı hizmete hoşgeldiniz..